Henry Louis (Hank) 1934 doğumlu Aaron, 1976’da emekli olduktan sonra toplamda 755 kariyere sahip büyük lig beyzbolunun önde gelen homerun vurucusuydu. Afrikalı Amerikalıların profesyonel sporlara katılımı için temel attı.

Wikipedia’ya göre “Hammer” veya “Hammerin ‘Hank” olarak adlandırılan Henry Louis Aaron, Atlanta Braves’in kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapan emekli bir Amerikan Major League Baseball sağ saha oyuncusu.

Henry (Hank) Aaron, 5 Şubat 1934’teki Büyük Buhran’ın ortasında Alabama’nın Mobile kentinde doğdu. Bir Afrikalı-Amerikalı tersane işçisinin oğluydu ve yedi erkek kardeşi vardı. Ekonomik açıdan zor olsa da, Aaron spora erken ilgi duydu ve mahalle parkında sandlot beyzbol oynamaya başladı. Küçük yılında, organize bir beyzbol programına sahip olan Allen Institute of Mobile’a katılmak için ayrılmış bir liseden ayrıldı. Pritchett Athletics ve Mobile Black Bears gibi amatör ve yarı profesyonel takımlarda oynadı ve kendisi için bir isim yapmaya başladı. O sırada büyük liglerdeki ilk Afrikalı Amerikalı oyuncu Jackie Robinson beyzbol renk bariyerini kırıyordu. Sert vuruş yapan bir şirket olarak acil başarı kazanmak.

Biyograflarından birine göre, neredeyse tamamen kendi kendine yetişmiş olan Aaron, ilk yıllarında, “… hiç kimse ona yapmamasını söylemediği için” çapraz elini uzattı. Yine de, Aaron‘un Palyaçolarla olan sansasyonel vuruşu, 1952’de kontratını satın almak için bir Boston Braves kaşifini teşvik etti. Küçük Kuzey Liginde Eau Claire, Wisconsin’e atandı (koçluk vuruş stilini düzeltti), Aaron. yılın ödülü. Ertesi yıl Güney Atlantik (Sally) Liginde Florida takımı Braves ‘Jacksonville’e atandı. Güneydeki diğer oyuncuların hayranlarının ve ırksal hakaretlerinin alay etmeye devam etmesiyle, 22 homers ve 125 koşuda (RBI) vurarak 362’ye girdi. Bu başarı 1953’te kendisine En Değerli Oyuncu Birliğinin ünvanını kazandı.

1953-1954 kışları boyunca Aaron, Porto Riko’da oynadı. 1954 ilkbaharında büyük lig Boston Braves (daha sonra Milwaukee Braves) ile birlikte çalıştı ve normal sağ saha oyuncusu sakatlanınca başlangıç ​​pozisyonu kazandı. Her ne kadar Aaron kampanyada geç bir ayak bileği ile geç kaldıysa da, o yıl .280’i çaylak olarak attı. Gelecek 22 sezonda, bu sessiz, altı ayaklı, sağ elini kullanan vuruş şampiyonu, kendisini ligin en büyük tarihinin en dayanıklı ve çok yönlü vuruşlarından biri olarak gösterdi.

14 mevsimde Braves çalmaya başladı Hank Aaron, 300 ya da daha fazla; 15 mevsimde 30 veya daha fazla homer’a çarptı, 100 veya daha fazla koşu yaptı, 100 veya daha fazla koşu yaptı. Uzun kariyeri boyunca Aaron tüm büyük lig oyuncularını 2.297 ile bir araya getirdi. Onu, tüm zamanların oyuncuları arasında üçüncü sırada yer alan 3,298 oyunda oynadı. Aaron iki kez Ulusal Lig’in vuruşa girmesine neden oldu ve dört kez ligde homers lider oldu. Tutarlı vuruşu, toplamda 3.771 isabet kazanarak Pete Rose ve Ty Cobb’un arkasında üçüncü oldu. Aaron, 7 Mayıs 1970’te 3.000’inci hitini kaydettiğinde, Cobb’un özel 3.000 hit kulübüne katılan en genç oyuncusuydu (36’da). Aaron, Willie Mays ve Stan Musial ile paylaştığı 24 All-Star oyunlarında oynadı. Aaron’un yaşam boyu vuruş ortalaması .305’di ve iki Dünya Serisinde karşılaştıkları sayıydı.

Sessiz bir Yıldızdı

Aaron’un müthiş vuruşları onu beyzbol yıldızları arasında sıralamasına rağmen, Willie Mays gibi çağdaşlardan daha az tanıtım aldı. Bu kısmen Aaron’un sessiz kişiliğinden ve ana daldaki Afrikalı Amerikalı oyunculara karşı önyargıdan kaynaklanıyordu. Dahası, Milwaukee Braves ile oynamak (ki 1966’da Atlanta Braves oldu), Aaron’u New York ya da Los Angeles gibi şehirlerde büyük lig oyuncularına veren yüksek reklam seviyesini reddetti. Aaron’un uzun kariyeri boyunca Braves sadece iki Ulusal Lig fanı kazandı, ancak 1957’de Aaron’un 44 homers yılı, En Değerli Oyuncu Ödülü’nü kazanmasına yardımcı oldu, Braves Dünya Serisi’ni kazandı. Ertesi yıl Milwaukee Ulusal Lig şampiyonu olarak tekrar etti, ancak Dünya Serisini kaybetti.

Aaron, Ulusal Lig’in önde gelen homerun hit oyuncuları arasında kalıcı olarak yer aldı, ancak sadece dört kez yıllık homer unvanını kazandı. 1970’li yıllara dek, Aaron’un Babe Ruth’un rekor toplam 714 homer rekoru, spor yazarları ve hayranları tarafından ciddi şekilde düşünülmedi. 1972’ye kadar Aaron’un tüm zamanlardaki homer kayıtlarına yaptığı saldırı büyük bir hataydı ve 200.000 dolarlık yıllık maaşı ligdeki en yüksek maaştı. Ertesi yıl Aaron 40 homers’a çarptı ve birinciyi işarete bağlamaktan kesti. 1974 sezonunun başlarında, Aaron, Cincinnati’deki bağ homer’a geldi. Daha sonra 8 Nisan 1974 gecesi, Atlanta’da büyük bir kalabalığa ve ülke çapında bir televizyon izleyicisine bakmadan önce, Aaron, Ruth’un rekorunu kırmak için Dodgers’dan Al Downing’in 715’inci homer’ına çıktı. Aaron’un kariyerinin zirve anıydı.

1974 Sonbaharında Aaron, Cesurları terk etti ve 1976’da emekli olana kadar Milwaukee Brewer’larında oynamaya devam etti. Bir oyuncu olarak emekli olduğu sırada, 42 yaşındaki kıdemli emektar 755. Brewer’dan ayrıldığında, yeni ekip adaylarını araştırdığı ve küçük lig oyuncularının koçluğunu yönettiği Başkan Yardımcısı ve Braves Oyuncu Gelişimi Direktörü oldu. Çabaları, şu anda Atlanta’nın Ulusal Lig’in en güçlü takımlarından biri olan Braves’i yapmaya katkıda bulundu ve o zamandan beri o takımın kıdemli başkan yardımcısı oldu. 1982’de Aaron, New York Cooperstown’daki Beyzbol Şeref Kürsüsüne oy verildi ve 1997’de Alabama, Mobile’daki Hank Aaron Stadyumu kendisine tahsis edildi.