Rus yazar Isaac Emmanuelovich Babel (1894-1941) kısa öykünün ustasıydı. Çocukluğunun ve Rus Devrimi’nin Odessa’sındaki küçük ve canlı Yahudi hikayeleri, incelikli ve yoğun ahlaki tutkuyla yazılmıştır.

Isaac Babel, 1 Temmuz 1894’te Odessa’da, orta sınıf Ortodoks Yahudi ebeveynlere doğdu. Bir çocukken, İncil’i ve Talmud’u evde yoğun bir şekilde okudu ve okulda 15 yaşındayken Fransızca olarak öyküler yazan, çok iyi bir öğrenciydi. Kullandığı Yahudi yaşamı ve kültürü hakkında ayrıntılı bilgi edindi. onun sonraki hikayelerinin çoğu. 1915’te, 1916’da Babil’in iki öyküsünü yayımlayan dergi editörü olarak yazar Maxim Gorky ile arkadaş olduğu St. Petersburg’a evden ayrıldı. Ancak Rus makamları, yıkıcı ve uygunsuz hikayeleri etiketlediler ve Babel 1917’de Rus Devrimi’nin patlak vermesi nedeniyle yargılandı.

Isaac Babel; Sonraki birkaç yıl boyunca Babil edebiyattan vazgeçti. Bolşevikler için politik, gazetecilik ve idari faaliyetlerde bulundu ve 1920’de Polonya’da Bolşevikler için savaşan Kazak süvari alayında siyasi bir komiser oldu. Bu deneyim, 1923’te Red Cavalry (1926) cildinde toplanan ve ününü belirleyen kısa öykülerin temeli oldu . Sık sık sert, ironik mizahla anlatılan, aşırı vahşilik, şiddet ve zulüm hikayeleridir. Babel’in tarzı, renkli görüntü ve ürkütücü metaforlarla süslüdür; ahlaki anlam altı tekniği ise şok ve ahlaki etkiyi vurgular.

Babel’in Odessa’daki Yahudi yaşam hikayeleri, ilk kez 1926’da yayımlanan ancak daha sonra büyütülmüş bir koleksiyonda, büyük ölçüde kendi sık sık acı veren erkeklik ve gençliklerine dayanmaktadır. “Dovecote’un Hikayesi”, ailesinin bir pogrom kurbanı veya organize katliamın kurbanı olarak yaşadığı korkunç deneyimleri anlatıyor. Ayrıca Odessa yeraltı dünyasında abartılı bir şekilde mizahi gangster hikayeleri vardır.

Babil, 1928’den 1934’e kadar periyodik olarak Fransa’da yaşadı. 1930’larda Sovyet edebiyatının baskıcı ortamında yazmayı gittikçe zorlaştırdı. Büyük bir yazar olarak tanınmasına rağmen, SSCB makamları tarafından şüpheyle görüldü ve bu dönemde çok az yayın yaptı. 1939’da belirsiz suçlamalar nedeniyle Sovyet gizli polisi tarafından tutuklandı ve 17 Mart 1941’de Sibirya toplama kampında öldü.

Babel’in adı, tutuklanmasını takip eden 15 yıl boyunca Sovyet edebiyatının yıllık yayınlarından resmen yasaklandı. 1954’te resmen rehabilite edildi ve çalışmalarının çoğu o zamandan beri yeniden basıldı.