Web teknolojisi, farklı bilgisayarların ve cihazların kaynakları paylaşmasını ve paylaşmasını mümkün kılan mekanizmaların kurulması ve kullanılmasıdır. Web teknolojileri, etkili bir bilgisayar ağının altyapı yapı taşlarıdır.

Web teknolojileri, etkili bir bilgisayar ağının altyapısal yapı taşlarıdır: yerel alan ağı, büyükşehir alan ağı veya İnternet gibi geniş alan ağı. Bir bilgisayarda iletişim, hiçbir zaman var olan Web teknolojileri bolluğu olmadan olduğu kadar etkili olamaz.

Bilgisayarlar ve Aygıtlar Arasındaki İletişim
Bilgisayarlar ve diğer ağ aygıtlarının iletişim kurması gerekir. Bir mekanizma, bilgisayarın aynı ağdaki veya başka bir ağdaki başka bir bilgisayarla iletişim kurmasını mümkün kılmalıdır. Mekanizma bir mesajın göndericiden alıcıya hareket etmesini sağlamalı, alıcının mesajı almasına, geri bildirim göndermesine ve alım ya da iletişimdeki başarısızlığı onaylamasına olanak sağlamalıdır.

İşaretleme Dilleri
HTML, CSS ve XML gibi biçimlendirme dilleri Web teknolojisinin bir parçasıdır. Bu diller, bilgisayarlara metin olarak Web sayfalarını ve programlarını nasıl düzenleyeceğini, düzenleyeceğini ve stillendirdiğini anlatır. İki tür işaretleme dili, işlemsel işaretlemeyi ve açıklayıcı işaretlemeyi içerir. Ek dil türleri arasında CGI ve HTTP bulunur.

Programlama Dilleri
Programlama dilleri Perl, C #, Java ve Visual Basic .NET’dir. Bu diller, Web geliştiricileri tarafından web siteleri ve uygulamalar oluşturmak için kullanılır. Her dilin avantajları ve dezavantajları vardır ve çoğu geliştirici hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak birkaç farklı tür bilir.

Web Sunucuları
Web sunucuları, donanım ve yazılım olmak üzere iki bileşenden oluşur. Donanım, HTML belgeleri ve diğer verileri içerir. Yazılım sunucuları, bilgisayar ve Web sunucusu arasında iletişim kurmak için kullanılan HTTP sunucusunu içerir. Statik ve dinamik sunucular olan iki tür Web sunucusu vardır.

Veritabanları
Web siteleri, genellikle veri tabanı olarak adlandırılan bir veri tabanı yönetim sistemi gerektirir. Veritabanları, Web sunucusu verileri için kasa olarak kullanılır. MySQL, Microsoft Access ve Oracle gibi birkaç farklı veritabanı türü vardır. En popüler veri türleri JSON, XML ve CSV’dir. Bu farklı veri türlerinin tümü farklı şekillerde veri depolar.

İş Uygulamaları
Birçok Web teknolojisi, birçok işletmenin işlevi ve başarısı için hayati öneme sahiptir. Bunlara çevrimiçi randevu planlama programları, web siteleri ve müşterilerin temsilcilerle sohbet etmeleri için bir yol dahildir. Ayrıca, Web teknolojisi işletmelerin müşterilerine daha fazla kişiselleştirme konusunda müşterileri hakkında veri toplamalarını sağlar.

Web Teknolojisinin Farklı Yüzleri
Uygulamaların müşteri tarafları var, aksine sunucu tarafı da var. Müşteri tarafı, çoğu insan teknolojiyi günlük olarak kullandıklarında gördükleridir. Bu, İnterneti veya çeşitli uygulamaları kullanırken bilgisayarınızda, dizüstü bilgisayarınızda veya tabletinizde gördüklerinizi içerir. Sunucu tarafı, sahnelerin arkasında olan şeydir ve site veya uygulamanın kodlama işleminin depolandığı yerdir. Benzer şekilde, insanlar web sitelerinin ve uygulamaların görünüşünü şekillendiren tüm Web teknolojisinin ön ucunu görürler. Arka uç, yalnızca geliştirici ve işletme tarafından bilinen veritabanlarından ve çeşitli işlemlerden oluşur