B12 vitamini eksikliği bazı belirtileri kabızlık, genel vücut zayıflığı, soluk cilt, kanama diş etleri ve kilo kaybı içerir. B12 vitamini eksikliğinden kaçınmanın en iyi yolu, besin bakımından zengin yiyecekleri yemektir.

B12 vitamini eksikliği ile ilişkili risk faktörlerinden bazıları vejetaryen olmak, çok fazla alkol almak, bağırsak sorunları, kanser tedavisi ve hamileliği içerir. Vücutta yeterli B12 vitamini eksikliği, B12 vitamini eksikliği anemisi olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir.

Vücutta bu vitaminden yoksun olan bireyler, acı bir dil ve hızlı bir kalp atışı geliştirebilir. Ayrıca kolayca çürük ve kilo vermeleri muhtemeldir. B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak karşılaşılabilecek diğer semptomlar arasında cildin soluk dönmesi, mide rahatsızlığı, hızlı solunum, ishal veya kabızlık ve sersemlik vardır.

Ağır içme, uzun süreli asit düşürücü ilaç kullanımı ve lupus ve Graves hastalığı gibi bağışıklık sistemi bozuklukları da B-12 vitamin eksikliğine neden olur. Parazitler, bakteri üremesi, çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı dahil olmak üzere ince bağırsağı etkileyen koşullar, B-12 ve B-12 eksikliğinin azalmasına neden olabilir. Kilo kaybı ameliyatı veya ince bağırsak veya midenin bir kısmının çıkarılmasını gerektiren diğer ameliyatlar ek sebeplerdir.

Mayo kliniği, durumu tedavi etmek için doktorların diyette bir değişiklik önerdiğini belirtti. İyi bir B12 vitamini kaynağı olarak işlev görebilecek bazı yiyecekler arasında yumurta, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve et bulunur. B12 vitamini takviyeleri de durumu yönetmek için iyi bir yol olabilir. Bu duruma yol açan altta yatan bir neden varsa, doktorlar eksikliği gidermek için genellikle konuyla ilgilenir.

Vegan veya vejeteryan diyetler, vejeteryan veya vegan yeterli miktarda diyet tüketmediği takdirde B-12’de eksikliğe neden olabilir. Hamile vejetaryen kadınlar, B-12 vitamini eksikliği olan bebekleri doğurabilir

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, B12 vitamini eksikliği belirtileri yorgunluk, solunum sınırlamaları, ishal, anksiyete ve ekstremitelerde karıncalanma sayılabilir. Bu semptomlar, bu belirli vitaminlerin, protein yönünden zengin bir diyet tarafından periyodik olarak yenilenmemesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak, B vitaminleri besin enerjisini vücut için yakıta dönüştürmek için kullanılır. Bu vitaminlerdeki bir eksiklik, yakıt eksikliğine neden olur.

B12 eksikliği için risk altında olan insanların popülasyonları, katı vegan diyetleri olan ve mide yemeğini emen sorunları olanları içerir. Harvard Health Publications, organlardan kaçınan hayvansal ürünlerin bu temel B vitamininin kaynağı olduğunu iddia ediyor. İlaç takviyesi almayan veya B12 vitaminlerinin işlenmiş versiyonlarını tüketmeyen katı organlar B12 eksikliği semptomlarına eğilimlidir. Ayrıca, bu B vitaminini parçalamak ve absorbe etmek için yeterli miktarda mide asidi üretemeyen kişiler de eksiklik riski taşır.

MedlinePlus’a göre, B12 vitamini diyet yoluyla vücutta yenilendikten sonra, yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmak ve sinir sistemini korumak için yaygın olarak kullanılıyor. B12 Vitamini, kırmızı kan hücreleri üretmek için B6 ve B9 adı verilen diğer iki B vitaminiyle birlikte çalışır. Maryland Tıp Merkezi’ne göre, B12’nin nöroprotektif etkileri, insan sinir sisteminde aktif rol oynayan SAMe gibi B9 vitamini teşvik edici bileşiklerle işbirliğiyle geliştirilmiştir