Araştırmalar sayının değişebileceğini söylüyor – ancak oranlar günlük egzersizin yerine geçmeyecek.

Ter atmak söz konusu olduğunda, biraz seks, muhtemelen bunu yapmanın en keyifli yoludur. Artı, haftada birkaç kez (veya bir gün!) Yapıyorsanız, bunu tamamen bir egzersiz olarak sayabilirsiniz, değil mi? Peki, kendimizin önüne geçmeyelim; Bilim, sonuçların bir karışım olduğunu gösterir. Peki seks kaç kalori yakar?

Seks kaç kalori yakar?

Seks Yapmak Kaç Kalori Yakıyor

Seks Yapmak Kaç Kalori Yakıyor

PLOS ONE dergisinde yayınlanan sonuçlar, ortalama seks seansı sırasında erkeklerin 100 kalori yaktığı, kadınlar ise yaklaşık 69 kalori yaktığı sonucuna varmıştır. (Güzel.) Araştırmacılar, erkeklerin seks sırasında dakikada yaklaşık 4.2 kalori yakarken, kadınlar 3.1 kalori yaktıklarını tahmin ediyorlar.

Cinsiyet ve kalori yakımı ile ilgili araştırmaları içeren birkaç farklı çalışma vardır. Quebec’ten bir üniversitede yapılan bir çalışmada , egzersiz sırasında cinsiyete göre kalori yanmasını izlemiş ve karşılaştırmıştır.Sonuçlar erkeklerin 25 dakikalık cinsel ilişki sırasında 100’den fazla kalori veya dakikada 4.2 kalori yaktığını göstermektedir. Kadınlar sadece 25 dakikalık seksede 69 kalori veya dakikada 3.1 kalori yakarlar. Aynı grup 30 dakika hafifçe koştu ve daha fazla kalori yaktı. Kadınlar ortalama 213 kalori yaktılar ve erkekler çalışmanın sonuçlarına göre ortalama 276 kalori yaktılar.

Ve haberler oradan daha da kötüye gidiyor. New England Tıp Dergisi’ndeyayınlanan bir raporda , erkeklerin seksin altı dakikası boyunca sadece 21 kalori yaktıkları bulundu – bu genellikle cinsiyetin ortalama çift için ne kadar sürdüğünü gösteriyor . Çalışmaya kadın dahil edilmedi.

Mevcut araştırmaya dayanarak,Kinesiyoloji ve Fizyoterapi derecelerine sahip olan Michael Henri Coaching’inkurucusu Michael Henri , MA, BA’yagöre, insanların seks sırasında ne kadar kalori yaktıklarını tam olarak tespit etmek zor . “Cinsiyet sırasında yakılan kalorileri hesaplarken, yaş, kilo, metabolizma, efor, pozisyon ve sürenin uzunluğu gibi dikkate alınması gereken birçok faktör var” diyor. “Bu faktörler, sonuçlarına dayanarak sonuç sonuçlarını önemli ölçüde değiştirebilir.” Bu faktörlerin bazılarını kontrol edemezsiniz, ancak cinsel yaşamınızı iyileştirme gücünüz var . Ama  Şeker MoralesÜnlü bir antrenör ve sağlık ve sağlık koçu olan CPT, bu faktörlere rağmen, tüketilen enerji harcamalarının ve yakılan kalorilerin egzersize göre her zaman seksten daha yüksek olacağını açıklıyor.

Seks sırasında nasıl daha fazla kalori yakabilirsin?

Genel olarak, yüksek yoğunluklu aktivite , bir doktor ve sağlık uzmanı MD Nesochi Okeke-Igbokwe’ye göre, düşük veya orta derecede yoğun aktiviteden daha fazla kalori yakar .Okeke-Igbokwe, “Öyleyse, cinsiyetinizi ana egzersiz biçiminiz olarak kullanmaya çalışıyorsanız, daha yüksek yoğunluklu bir seanstan daha fazla yararlanabilirsiniz” diyor. Kalori yanığını arttırmak için yatak odasında yapabileceğin birkaç şey var. Henri, “Cinsiyet sırasında kalori yakmanın en iyi yolu, kalp atış hızını olabildiğince arttırmak için çaba sarfetmektir” diyor Henri. Dr. Okeke-Igbokwe ekliyor: Bunu daha uzun seks seansları yaparak veya pozisyonları değiştirerek yapabilirsiniz.Morales, tecrübeyi uzatmanın yaratıcı yollarını bulmanın kaçınılmaz olarak daha fazla enerji kullanımı ve daha fazla kalori yakmasıyla sonuçlanacağını belirtti.

Biraz kalori yakmak, sekste tek faydası değildir.

Seks, kalorileri yakmanın en iyi yolu olmasa da, seksten alabileceğinizbeklenmeyen başka  sağlık yararları da vardır . Düzenli seks yapmak vücudunuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur, zihinsel sağlığınızı ve ruh halinizi geliştirir ve hatta daha genç görünmenizi sağlar. Hem cinsiyet hem de egzersizi artıracak birçok fayda vardır, çünkü bunlar artan kalp atış hızı, dayanıklılık ve güç içerir. Morales, her iki faaliyetin de, özellikle endorfinleri arttırdığı için, aklınız için de iyi olduğunu söylüyor. Sevişmenin,yaşlanmayı yavaşlatmana bile yardımcı olabileceğini unutma – bu kadar çok seks yaparsan . Bu, düzenli olarak meşgul olmak için yeterli sebep.